Kratak intervju za onlajn portal Moljac – mreža ljubitelja knjige. Povremeno podsećanje na urađeno je sasvim na mestu. Hvala na interesovanju… Možete saznati nešto i o budućim planovima
#12pitanjaza
MOLJAC: 1. Šta vas je inspirisalo da postanete pisac?
NM: 1. U pitanju je unutrašnja težnja za izražavanjem i kreativnošću koju, pretpostavljam, ima svaki čovek. U mom slučaju to se sublimiralo u pisani vid izražavanja, a definitivno je povezano sa mojom velikom ljubavlju prema čitanju i pisanoj reči uopšte. Pasionirani sam čitač još od osnovne škole i oko mene je uvek gomila knjiga koje čitam, veoma često i po nekoliko njih paralelno.
MOLJAC: 2. Naziv vašeg poslednjeg dela?
NM: 2. Naziv mog poslednjeg dela je Hromi vuk, roman iz žanra istorijskog trilera sa snažnim uplivima folklorne fantastike. U međuvremenu sam sklopio ugovor za izdavanje još jednog dela čiji je naziv Grotlo a čiji izlazak pred čitaoce očekujem početkom sledeće godine (mart 2021.)
MOLJAC: 3. Ebook – za ili protiv?
NM: 3. Definitivno za. Barem u teoriji. Podržavam nove tehnologije i smatram da one samo olakšavaju i ojačavaju želju za čitanjem i ne ugrožavaju štampani oblik knjige. U praksi međutim još uvek ne koristim ebook i draža mi je knjiga u papiru
MOLJAC: 4. Kako se nosite sa lošim kritikama?
NM: 4. Trudim se da svaku kritiku, pa i onu negativnu, shvatim i doživim konstruktivno, iako istini za volju nisam doživeo mnogo onih zaista loših kritika koje bi me naterale da pomislim da nešto radim pogrešno. Što pisac dostiže do šire čitalačke publike međutim, mora biti spremniji da se suoči i sa negativnim i zlonamernim kritikama, ali to je sastavni deo želje za izražavanjem. Prirodno je i sasvim očekivano da se nekome neće svideti ono što napišete. Mislim da je to čak i vrlo dobrodošlo. Literatura koja bi se svidela baš svakom definitivno ne bi imala u sebi ništa autentično niti snažno.
MOLJAC: 5. Da li je bolje promovisati se preko interneta ili drugih medija?
NM: 5. Promovisanje i reklama je korisna bez obzira na vid medija, pa tako i elektronske medije doživljavam samo kao jedno od “oruđa” u ove svrhe. Danas je promovisanje preko interneta nezamenjivo za nove i neafirmisane pisce jer je pod jedan – jeftino, pod dva – dosežno do velikog broja potencijalnih čitalaca, pa tako i veoma korisno. Pretpostavljam da bi konstantno promovisanje na televizij nacionalne frekvencije bilo još bolje i delotvornije ali je takav vid neuporedivo skuplji i praktično nedostižan za književnike i njihova dela, osim uskog kruga najpopularnijih autora.
MOLJAC: 6. Koji pisci su najviše uticali na vaš stil pisanja?
NM: 6. O ovom pitanju sam i ranije dosta razmišljao pa tako imam spreman odgovor. Neka to budu američki književnik Henri Miler koji mi je pokazao sve bogatstvo i raskošnost izražavanja rečima u čisto estetskom smislu, a zatim i brojni savremeni autori trilera, epske i naučne fantastike, poput Tolkina, Martina, Artura klarka, Vilijema Gibsona, koji su mi pokazali da mašta autora ne može i ne sme imati granica.
MOLJAC: 7. Kakav uspeh očekujete od vašeg dela?
NM: 7. Uspeh je ako delo stigne barem do jednog čitaoca i u njemu napravi impresiju. Što je veći broj čitalaca, to je veći i uspeh, ali i što je veća snaga utiska u onom jednom jedinom čitaocu, to je takođe veći uspeh.
MOLJAC: 8. Koja vam je ciljna publika?
NM: 8. Pretpostavljam da nemam strogo definisanu ciljnu publiku, osim što recimo mogu reći da moja dela nisu za mlađe od recimo 15-ak godina jer su mi opisi veoma često ciljano sirovi i brutalni, jer na kraju krajeva, takav je i sam život. U nekom užem smislu, recimo da bih voleo da što više mlađih osoba starosti od 25 do 45 godina dođe u priliku da se upozna sa mojim delima.
MOLJAC: 9. Opišite svoje poslednje delo u 12 reči.
NM: 9. Iskoristiću samo tri reči: uzbudljivo. Mračno. Autentično (nadam se ne i previše pretenciozno:) )
MOLJAC: 10. Savet za buduće pisce?
NM: 10. Ovo je uvek nezahvalno. Možda je najbolji savet da svaki od budućih pisaca pokuša da nađe svoj sopstveni put. Ključ uspeha (kako god ga definisali) jeste da vas aktivnost pisanja pre svega ispunjava i usrećuje kao takva, sama po sebi. Drugo, da imate želju i volju da što više pišete, radite na sebi i svom izražaju i na taj način napredujete. Ono što je definitivno pogrešan pristup je da razmišljate kako će moje delo da prihvate čitaoci, da li će se knjiga prodavati, da li će biti društveno i politički korektna, da li prati savremene tokove i žanrove itd.
MOLJAC: 11. Gde biste voleli da gostujete?
NM: 11. Voleo bih da predstavim svoje delo gde god ima zainteresovanih ljudi da o tome slušaju. S obzirom da sam tek na početku ove vrste neobavezne “karijere” nemam neke preterane ambicije vezane za gostovanja niti preterano uživam u tome Iskreno, najsrećniji sam kad mogu neometano da čitam i pišem, a ako će kojim slučajem nešto od napisanog stići do čitaoca, utom bolje.
MOLJAC: 12. Održavanje vaše sledeće promocije?
NM: 12. Dobra pretpostavka bila bi da ću sledeću promociju održati na proleće sledeće godine u prostorijama svog budućeg izdavača, ali o tome više na nekom drugom mestu.