Ko su najznačajniji pisci trilera današnjice?
Triler kao žanr savremenog romana u velikoj je ekspanziji u svetu u poslednjih desetak godina, i kako raste broj (kvalitetnih) pisaca širom planete koji stvaraju u ovoj niši, tako u još većoj meri raste i broj čitalaca i ljubitelja trilera. Triler definišemo kao svaki roman i radnju koji prednost daje uzbudljivom, napetom, neizvesnom, mračnom i misterioznom u razvijanju fabule, a gde se tehnika igranja po živcima čitalaca koristi za iskazivanje ideje i teme.
Triler romani su u bliskoj vezi sa klasičnim krimi romanima, kao njihov “oštriji” i “napetiji” mlađi brat i istorijski su nastali upravo od krimića s početka 20. veka (setimo se samo genijalne Agate Kristi i njenog stvaralaštva).
Danas se za titulu najboljih, najčitanijih, najprodavanijih i najcenjenijih pisaca trilera takmiči gotovo nesaglediv broj spisatelja iz svih krajeva sveta. Osim američkih i britanskih pisaca trilera koji imaju tu prirodnu prednost pisanja na engleskom (što dovodi do njihovog lakšeg prevođenja i bržeg stizanja do šireg čitalačkog auditorijuma) postoji i veoma popularna savremena “škola nordijskog triler romana” iz zemalja sa severa Evrope, kao i popularni pisci trilera kojih ima i iz Kanade, Australije, Japana, Rusije, Španije…
Najznačajniji pisci trilera današnjice
Spomenimo samo neke od najčuvenijih i najbolih pisaca triler romana današnjice, koji su svojim stvaralaštvom već izborili mesta na vrhu piramide triler bogova.
Najbolji pisci trilera današnjice
Svrha i težnja ovog spiska nije ni da bude sveobuhvatan niti najreprezentativniji u rangiranju pisaca trilera, već samo da predstavi neke od pisaca trilera, koje ja lično u ovom trenutku smatram najuticajnijim i lično najboljim.
Harlen Koben
Harlen Koben, američki pisac starije generacije najpoznatiji po romanima „Nikom ni reči“ i „Nestao zauvek“. Po njegovoj knjizi „Maratonac“ snimljen je čuveni istoimeni film još 1976. godine, sa Dastinom Hofmanom u glavnoj ulozi. Karakteriše ga unošenje brojnih političkih i zavereničkih ideja i motiva u svoja dela, ali i suptilno isticanje duhovitog.
Mladim i neafirmisanim piscima savetuje: “Pišite. Ne uzimajte časove pisanja. Ne slušajte me. Samo pišite. I brišite, puno brišite. Verovatno ne brišete dovoljno. Onda pišite ponovo. Onda opet. I opet.“
Donato Karizi
Donato Karizi je italijanski stvaralac i pisac trilera od kojeg još uvek nismo videli sve jer aktivno stvara, kako na polju književnosti tako u poslednje vreme i na filmu. Njegov nesvakidašnji talenat za stvaranje “trnaca” kod čitalaca potiče iz velike naučne i tehničke potkovanosti iz oblasti kriminologije i bihejvorizma.
Naime, Donato je po struci pravnik sa doktoratima iz navedenih oblasti. Njegove najpoznatije knjige su „Šaptač“, „Vladar iz senke“, „Devojka u magli“, „Noć mi te uzima“… Karizijev glavni doprinos žanru trilera jeste njegova ideja o snažnom psihičkom uticaju koji posebni pojedinci mogu imati na druge, u toj meri da praktično kontrolišu njihov život i usmeravaju ih na put zla.
Džilijen Flin
Džilijen Flin je pisac trilera mlađe generacije koja se još uvek ne može pohvaliti bogatim stvaralaštvom ali čije su sve napisane knjige (ima ih tri) dospele u vrh popularnosti svetske čitalačke javnosti, koja IH hvali zbog jasnog i oštrog stila i bogatog razvijanja likova u čije najmračnije ćoškove duše gvirimo sa strahom i jezom, ali i sa neprekinutom fascinacijom! Njeni romani se zovu „Oštri predmeti“, „Iščezla“ i „Mračna mesta“ i sva tri su doživela veoma popularne i kritički dobro ocenjene filmske interpretacije.
Ju Nesbe
Ju Nesbe je, de fakto, glavni predstavnik spomenute nordijske škole trilera koja iz godine u godinu stiče sve veći broj poklonika. To je norveški muzičar i pisac sa delima koja su prevedena na više od 40 jezika i više od 23 miliona primeraka!
Kritika ga hvali zbog dubokog znanja psihologije savremenog čoveka, što mu daje dobru podlogu za pisanje priča sa krimi tematikom. Nesbe je autor ni manje ni više nego jedanaest romana o Hariju Huleu, inspektoru alkoholičaru namučene duše i genijalnog istraživačkog uma. Pored toga ovaj pisac trilera objavio je još duplo veći broj romana sa drugim likovima, a pored aktivnog bavljenja muzikom (vodeći je vokal u jednom norveškom rok bendu) takođe piše i knjige za decu!
Svaka čast ovom čoveku i nadamo se da će još dugo pisati i radovati nas novim Harijevim avanturama.
Patriša Kornvel
Patriša Kornvel je američka spisateljica sa bogatom karijerom iz oblasti istraživačkog novinarstva (rubrika crne hronike). Njen prvi roman „Postmortem“, koji je inače prvobitno odbijen kod svih velikih izdavača, osvojio je čak pet nagrada 1990. godine kada je konačno izašao u javnost! Te godine je svet upravo i upoznao novu heroinu triler žanra, medicinsku istražiteljku Kej Skarpetu.
„Važno mi je da živim u svetu o kom pišem“, kaže ova vrlo produktivna autorka i pisac trilera, „ako želim da lik iz romana zna nešto ili uradi nešto, i ja želim da znam ili uradim isto to.“
Džejms Paterson
Džejms Paterson je pisac trilera koji je došao na ideju da kreira lik afroameričkog heroja u okviru triler žanra. Ideja je rezultovala nizom bestselera, čiji je glavni akter, forenzički psiholog Aleks Kros, postao jedan od najpoznatijih likova u detektivskoj literaturi i inspiracija za dva filma („Poljubi devojke“, 1997. i „Prikrada se pauk“, 2001. godine, oba sa Morganom Frimenom u ulozi Krosa).
Paterson je autor čije pisanje nije ograničeno na žanr koji mu je doneo najviše uspeha. Godine 1998. objavio je naučno-fantastični roman „Kad dune vetar“ („When the wind blows“) koji za temu ima posledice eksperimenata u bioinženjeringu, a 2001. pojavljuje se „Suzanin dnevnik za Nikolasa“, roman koji je po snazi emocija upoređen sa „Mostovima okruga Medison“.
Tes Geritsen
Tes Geritsen je Amerikanka kineskog porekla rođena 1953. godine. Iako je odmalena pisala, na nagovor roditelja završila je studije antropologije na Univerzitetu Stenford, a zatim i medicinu na Univerzitetu Kalifornija u San Francisku. U vreme porodiljskog odsustva ponovo se vratila pisanju i odlučila da jednu od svojih priča pošalje na lokalni književni konkurs. Osvojila je prvu nagradu i stekla neophodno samopouzdanje da nastavi sa pisanjem.
Godine 1996. posvetila se žanru forenzičkih i medicinskih kriminalističkih romana. Dobitnica je nagrade Nero Wolfe za roman „Nestala“ i nagrade Rita za roman „Hirurg“. Kritičari širom sveta hvale njene romane, a Publishers Weekly proglasio ju je kraljicom medicinskog trilera. Njene knjige prevedene su na 31 jezik i širom sveta je prodato više od 15 miliona primeraka.
Kakvo je vaše mišljenje? Ko su vaši omiljeni po vama najbolji pisci trilera današnjice? Budite slobodni da dopunite ovu listu i podelite svoje utiske.
Ukoliko još uve nite pročitali radnju romana „Dan nulti“ pročitajte više o mom prvom objavljenom delu.