МАРТОЛОЗИ – референца из романа „ХРОМИ ВУК

„Мартолози (искварено од грчке речи арматолос) су некадашња византијска војна јединица коју су Турци преузели и применили у својој војсци. Од Мехмеда Освајача појављују се и на просторима Србије.

Често су формирани од становништа са подјармљених територија. Задаци су им били ухођење и упади у непријатељску пограничну територију. Задржавају сав плен осим 1/4 коју дају бегу. Врло су важни као посада у тврђавама. Они који се налазе у унутрашњости обављају полицијску службу – задужени су за одржавање реда, те су главни носилац борбе против хајдука. Имају и другачија задужења, нпр. помажу при сакупљању дажбина.Могли су уживати и слободне баштине. Ако су обрађивали спахијску земљу били су обавезни да дају ушур спахији. За своје заслуге добијали су тимаре, понекад и велике. Приликом ратовања примали су и дневнице. Били су ослобођени харача, испенџе, ванредних намета…

Лако су постајали муслимани, посебно њихови заповедници.Од средине 16. века им опада значај и срећу се само у тврђавама.

Какви су се остаци Мартолога могли наћи у Крагујевачкој нахији у време непосредно пред избијање Првог српског устанка прочитајте у роману „Хроми вук“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *